Prečo stále tlačíme do dverí?
Ako pedagógovia sa často cítime, že opakovane narážame na zatvorené dvere. Hovoria nám to mnohé učiteľky a učitelia, s ktorými spolupracujeme a vidíme to aj sami z našich skúseností. Za týmito pomyselnými dverami sa pritom skrýva všeličo. Sú tam deti, ktoré sa neboja rozprávať na hodinách a interagovať s nami. Deti, ktoré si angličtinu zamilovali […]
Ako pedagógovia sa často cítime, že opakovane narážame na zatvorené dvere.
Hovoria nám to mnohé učiteľky a učitelia, s ktorými spolupracujeme a vidíme to aj sami z našich skúseností.
Za týmito pomyselnými dverami sa pritom skrýva všeličo. Sú tam deti, ktoré sa neboja rozprávať na hodinách a interagovať s nami. Deti, ktoré si angličtinu zamilovali a na naše hodiny sa tešia. Sú tam hodiny, kde nemusíme celý čas len stáť pred triedou a rozprávať a môžeme len usmerňovať živú diskusiu a spoločnú prácu detí.
Za dverami sa môžu skrývať aj naše vytúžené ciele – ľahšia a efektívnejšia príprava na hodiny, viditeľnejšie výsledky našej práce, či priestor hodiny si užiť a možno si počas nich dokonca aj vychutnať kávu a nebyť v neustálom kolobehu stresu, časového tlaku a nervov.
S dverami robíme všetko možné. Zo začiatku sa ohlásime a pokojne klopeme a zvoníme. Časom už sme už trocha nervózni, prečo sa stále nikto neozýva a tak na ne búchame a tlačíme do nich. Skúšame rôzne kľúče, snažíme sa presvedčiť toho, čo za nimi stojí, aby nám otvoril.
No nič sa nedeje, dvere zostávajú zatvorené a my sme nervózni a vyčerpaní.
Tlak vie byť kontraproduktívny
Naše pomyselné dvere budú tlaku odolávať. Hrubou silou nič nedosiahneme, akurát sa unavíme a oberáme sa o motiváciu pokračovať. S každou jednou hodinou, kedy deti nedávajú pozor, vyrušujú, nenapredujú a zjavne sa o preberané učivo ani nezaujímajú, prichádzame o chuť a energiu vzbudiť v nich záujem.
Zároveň platí, že čím viac tlačíme, tým viac sme vyčerpaní a frustrovaní. Deti pritom na tlak nereagujú dobre a čím viac ich do niečoho nútime, tým viac sa budú brániť.
Trvalo nám celkom dlho, kým sme prišli na to, ako tieto dvere otvoriť.
Niekedy je pritom odpoveď jednoduchšia, ako by sme si mohli myslieť.
V našom prípade je to skryté slovíčko na kľučke, ktoré nevidíme, kým si ho nepriblížime.
Deti nedotlačíme do záujmu o angličtinu, ani o žiadny iný predmet. Môžeme ich k nemu len pritiahnuť.
Ale POZOR, to neznamená, že máme ťahať nasilu. Že musíme ťahať zo všetkých síl, potiť sa a trápiť. Práve naopak.
Úlohou učiteľov v 21. storočí nie je do detí tlačiť a nasilu vlievať vedomosti.
Našou úlohou je sprevádzať, vytvárať príležitosti na učenie a podporovať v deťoch samostatné učenie a záujem.
Tak si totiž deti najviac zapamätajú – cez vlastné zapájanie sa, záujem a iniciatívu.
Našou úlohou je vytvoriť prostredie, v ktorom sa žiaci vyjadrujú bez zábran a učenie prebieha spontánne. V takom prostredí môžeme dosiahnuť veľa – nielen vzdelávanie detí a ich posúvanie sa v angličtine, ale aj rozvoj dôležitých zručností, ako sú kritické myslenie, komunikácia, kreativita a spolupráca žiakov.
Čo sú všetko prístupy v súlade s novou reformou, ktorá nás čaká.
V Class Academy pracujeme s učiteľmi a učiteľkami angličtiny na tom, ako do svojich hodín zapojiť magnety, ktoré samé pritiahnu pozornosť a záujem detí. Tieto magnety nám na hodinách umožňujú byť facilitátormi a sprievodcami, namiesto toho, aby sme do detí nasilu tlačili vedomosti a informácie.
Jedným z takýchto magnetov sú aj smart games, o ktorých si viac povieme nabudúce.
Tieto spomenuté magnety a nástroje sú súčasťou ucelených metód a podkladov, ktoré sme vytvorili a ktoré našim učiteľom pomáhajú. Chceme, aby ich spoznalo čo najviac pedagógov a pedagogičiek, a tak niektoré z nich budeme postupne prezrádzať aj v týchto blogoch.
Ak ale chcete vedieť viac a chcete rovno získať prístup aj k našim metódam a nástrojom, môžete sa pridať do rastúcej komunity učiteľov angličtiny a spolu s nami pracovať na tom, aby sa vám tie dvere darilo otvárať s ľahkosťou.
FACEBOOK SKUPINA
CLASS ACADEMY
Komunita učiteľov angličtiny,
ktorí chcú profesionálne rásť
Čo všetko nájdete
v Class Academy?
Pravidelné video aktivity
Panelové diskusie
Podpornú komunitu angličtinárov
Materiály k aktivitám
Tipy & Triky „Tip of week“