7 dôvodov, prečo by ste na vyučovaní mali hrať hry

Už sa vám niekedy stalo, že sa vás žiaci spýtali: „Prečo hráme hry?” Mne nie. Zvyčajne sa pýtajú: „Čo budeme hrať?“ alebo „Môžeme si to zahrať aj nabudúce?“ Deti zbožňujú hry. Ale je to dostatočný dôvod na to, aby ste ich používali aj na vyučovaní? Áno, je to jeden dôvod a veľmi dobrý, ale nie […]

Už sa vám niekedy stalo, že sa vás žiaci spýtali: „Prečo hráme hry?” Mne nie. Zvyčajne sa pýtajú: „Čo budeme hrať?“ alebo „Môžeme si to zahrať aj nabudúce?“ Deti zbožňujú hry. Ale je to dostatočný dôvod na to, aby ste ich používali aj na vyučovaní? Áno, je to jeden dôvod a veľmi dobrý, ale nie jediný. V tomto blogu vám dám ďalších 7 dôvodov, prečo hranie hier nie je len dobrý nápad, je to ten najlepší nápad.

  1. Hry v nás vyvolávajú zvedavosť

“Curiosity didn’t kill the cat, boredom did.” Každý je zvedavý. Zvedavosť je inštinkt, ktorý je pevne zakomponovaný do našej DNA. Objavovať, skúmať, zisťovať nie je len prirodzené, ale aj zlepšuje život. Hry pomôžu vyvolať zvedavosť a len pred pár rokmi, keď som učil skupinu seniorov, som si uvedomil, aké jednoduché to môže byť.

Kladenie otázok je dôležitá jazyková zručnosť, ktorá sa však pri častom precvičovaní na hodinách môže ľahko stať únavnou. Napríklad spomínaní seniori mali problém pýtať sa jednoduché otázky o predmetoch položených na stole. Avšak v momente, keď som tieto predmety skryl do krabice, hneď všetci chceli vedieť, čo v nej je. Precvičovali, čo som chcel a čo oni potrebovali, bez akejkoľvek námahy. Vytvorením dvoch tímov (dedkov a babičiek) a počítaním bodov vytvorili reálnu hru (Mystery Item). A pýtali sa otázky až na veky vekov…

  1. Pri učení sa hrajte

Každý rodič vie, že batoľatá sa učia hrou. Je to prirodzené a nestresuje ich to. Zvláštne potom je, že keď deti začnú chodiť do školy, hry sú zvyčajne vnímané ako triviálne vypĺňanie času alebo prestávka v učení. Zatiaľ čo je to presne naopak. Ak sa hry používajú vhodne, nielen že zbavia žiakov stresu z učenia a vtiahnu ich do vyučovacieho procesu, hranie hier im tiež pomôže prirodzene uspieť.

  1. Hry rozrozprávajú

Jednou z najťažších úloh pre učiteľa angličtiny je rozrozprávať žiakov na hodinách. Žiaci musia reagovať okamžite, sebavedomie rýchlo klesá a často je to stresujúce. Hry ponúkajú veľa príležitostí na komunikáciu bez všetkých týchto prekážok, pretože dôraz nie je kladený na rozprávanie, ale na pokračovanie v hre. Žiaci tiež rozprávajú častejšie, hra totiž zvyčajne zahŕňa striedanie jednotlivých hráčov, či tímov. A keď žiaci hru už poznajú, učiteľ sa môže stať pozorovateľom, čím žiakom poskytne viac priestoru a času na vzájomnú komunikáciu.

  1. Hry pomáhajú opakovať a zapamätávať

Pre hry je typické, že často donekonečna opakujeme jednotlivé kroky. Umožňuje nám to vložiť do nich ten aspekt učiva, ktorý potrebujeme veľa precvičovať. Navyše, keďže hra zahŕňa aj striedanie jednotlivých hráčov, šikovnejší študenti môžu vždy začínať a slabší ich jednoducho kopírujú. Úlohou učiteľa je zabezpečiť, že to, čo sa precvičuje, je v konečnom dôsledku zapamätané správne.

  1. Pravidlá hry sú tvojím priateľom

Každá hra má pravidlá, a ak viete, čo chcete aby vaši študenti precvičovali, vždy si ich môžete prispôsobiť podľa svojich potrieb. Napríklad v hre, kde dva tímy potrebujú od seba informácie aby získali body, môže byť pravidlom, že tieto informácie musia poskytnúť iba vtedy, ak dostanú od druhého tímu gramaticky správnu otázku. Skúste, uvidíte, čo sa stane 😊.

  1. Popíjajte si svoju kávičku

Učitelia nie vždy pochopia, keď im poviem, aby si počas hodiny popíjali svoju kávičku. „Čo tým myslíš ‚popíjať kávu‘? Učím!“ Mne však ide o to, že ak vedia piť kávu, našli spôsob, ako sa deti dokážu učiť bez toho, aby museli robiť všetku prácu oni. Toto vám pomôžu dosiahnuť hry. Ak ich starostlivo nastavíte a budete pravidelne opakovať. A kým sa vaši žiaci budú hrať (a učiť sa) a vy budete popíjať kávu, zatiaľ môžete pozorovať skupinovú dynamiku, prepojiť sa s nimi na osobnej úrovni a poskytnúť pomoc tam, kde je to potrebné. Povedal by som, že čím viac kávy popíjate, tým lepšie.

  1. Je to zábava

Učenie je oveľa jednoduchšie, keď sa zabávame. Každý z nás si to už niekedy zažil. A hry sú zábavné. Ak ich používate správne, sú najlepším spôsobom ako sa naučiť napríklad aj cudzí jazyk.

 

Ste pripravení, aby hry vo vašej triede pracovali spolu s vami? Prihláste sa do Class Academy ešte dnes a získate prístup k celej našej knižnici hier, tiež podporu, ktorú potrebujete, aby sa vaša trieda zmenila na vzdelávacie ihrisko.

Zaujíma vás, ako to funguje, ale je to pre vás všetko nové? Vyplňte váš email a my vám dnes pošleme hru, ktorú si môžete zajtra vyskúšať so svojimi žiakmi.

Aktivity

Inštruktážne videá
s rôznymi aktivitami

CHCEM UKÁŽKU

TIP OF THE WEEK

Užitočné tipy a triky

Chcem dostávať pravidelne

FACEBOOK SKUPINA
CLASS ACADEMY

Komunita učiteľov angličtiny,
ktorí chcú profesionálne rásť

Chcem sa pridať

Čo všetko nájdete
v Class Academy?

Pravidelné video aktivity
Panelové diskusie
Podpornú komunitu angličtinárov
Materiály k aktivitám
Tipy & Triky „Tip of week“

pridajte sa k nám